Awans Toyoty w zestawieniu najbardziej innowacyjnych firm na świecie

Ranking Boston Consulting Group

2021-08-16

W roku 2021 Toyota zajęła 21. miejsce w rankingu 50 najbardziej innowacyjnych firm świata, opracowanym przez Boston Consulting Group. W porównaniu z zeszłorocznym zestawieniem japoński koncern awansował aż o 20 pozycji. To efekt inwestycji w nowe technologie i uwalnianie patentów dotyczących zelektryfikowanych napędów.

Ranking 50 najbardziej innowacyjnych firm świata został stworzony przez Boston Consulting Group (BCG) na podstawie odpowiedzi 1,6 tysiąca menedżerów zajmujących się innowacjami. Żeby znaleźć się na tej liście, trzeba spełnić szereg wymagań. Trzy najważniejsze z to:

  • innowacyjność jako priorytet,
  • wspieranie innowacyjności – zarówno kapitałem, jak i poprzez rozwój pracowników,
  • widoczny zwrot z inwestycji w innowacje.

Pandemia wymusiła poważne zmiany w wielu organizacjach, ale – jak wynika z raportu BCG – innowacyjność nadal jest jednym z priorytetów dla wielkich firm.

Toyota w najnowszym rankingu BCG zajęła 21. miejsce, awansując aż o 20 pozycji w porównaniu z rokiem ubiegłym. Żadna inna firma nie zanotowała tak dużego postępu. Toyota jest też drugą marką z sektora motoryzacji w zestawieniu, które zostało zdominowane przez firmy technologiczne oraz zajmujące się sprzedażą dóbr konsumpcyjnych.

Jako jedną z głównych przyczyn tak wielkiego skoku japońskiego koncernu podaje się wartą 400 milionów dolarów inwestycję w firmę Joby Aviation, która specjalizuje się w latających samochodach elektrycznych.

Toyota należy do ścisłej czołówki najbardziej innowacyjnych firm na świecie. Jest pionierem elektryfikacji w sektorze motoryzacji i od blisko 30 lat oferuje napędy hybrydowe (już czwartą generację).

Toyota aktywnie angażuje się też w budowę gospodarki opartej na wodorze. W 2014 roku rozpoczęła sprzedaż bezemisyjnego sedana Mirai napędzanego ogniwami paliwowymi. W kolejnych latach wprowadziła na rynek wodorowy autobus SORA i zaczęła sprzedawać zestawy ogniw paliwowych innym producentom.

W grudniu 2020 roku zaprezentowała Toyotę Mirai drugiej generacji, która cechuje się większą wydajnością ogniw paliwowych i zwiększoną pojemnością zbiorników wodoru, co oznacza większy zasięg.

Innowacyjność – w przekonaniu Toyoty – to też dzielenie się wiedzą i technologiami. W 2019 roku firma bezpłatnie udostępniła licencje na prawie 24 000 patentów związanych z technologiami zelektryfikowanych napędów. W ten sposób Toyota chce przyspieszyć rozwój bezemisyjnego, zrównoważonego transportu.

Podobnie jest z kwestią bezpieczeństwa. W 2021 roku Toyota udostępniła wirtualne manekiny THUMS, służące do badania wpływu sił zewnętrznych na ciało człowieka i jego poszczególne narządy. Oprogramowanie to pobrało już 400 podmiotów – nie tylko do zastosowań w motoryzacji.

Dowiedz się więcej

C+walk<sub>T</sub> z systemami bezpieczeństwa C+walkT z systemami bezpieczeństwa Poznaj nowy pojazd Toyoty Toyota Mirai z Rekordem Guinnessa Toyota Mirai z Rekordem Guinnessa 1360 km na jednym tankowaniu 50 lat Toyoty w Europie 50 lat Toyoty w Europie 9 fabryk i ponad 800 000 aut rocznie Romanowski Toyota & Lexus Kraków Zakopiańska Romanowski Toyota & Lexus Kraków Zakopiańska Budowa Roku 2020 Co 11 minut nowa Corolla Co 11 minut nowa Corolla Dowiedz się więcej o rekordowych wynikach Toyoty Wirtualne projektowanie aut Wirtualne projektowanie aut Większa konkurencyjność japońskich koncernów Hybrydowe SUV-y a napęd AWD-i Hybrydowe SUV-y a napęd AWD-i Poznaj jego zalety i działanie Moduły ogniw paliwowych dla ciężarówek Moduły ogniw paliwowych dla ciężarówek Dowiedz się więcej Rajd Dakar 2022 Rajd Dakar 2022 Zupełnie nowa Toyota GR DKR Hilux T1+ Podróż po Europie Toyotą Mirai Podróż po Europie Toyotą Mirai Śledź trasę wyprawy Arkadego Fiedlera Wallbox Home Toyota 22 kW Wallbox Home Toyota 22 kW Wydajne i bezpieczne ładowanie Twojej Toyoty Toyota inwestuje w rozwój baterii Toyota inwestuje w rozwój baterii Dowiedz się więcej o planach koncernu