Toyota i Stellantis rozszerzają współpracę

Powstanie nowy użytkowy van z napędem konwencjonalnym i elektrycznym

2022-05-30

Toyota Motor Europe (TME) postanowiła rozszerzyć swoją ofertę o dużego użytkowego vana. Samochód powstanie we współpracy z firmą Stellantis. Uzupełni ofertę kompaktowych i średniej wielkości vanów Toyoty i wzmocni gamę lekkich pojazdów użytkowych firmy Stellantis w Europie zgodnie z celami strategii Dare Forward 2030.

Toyota Motor Europe (TME) i Stellantis poinformowały o rozszerzeniu dotychczasowej współpracy i rozpoczęciu prac nad nowym dużym autem użytkowym. Będzie ono dostępne zarówno z napędem konwencjonalnym, jak i elektrycznym. Tym samym Toyota wkracza do największego i najbardziej lukratywnego segmentu samochodów dostawczych. Będzie to już trzeci użytkowy model (obok kompaktowego i średniej wielkości vana), który obejmie umowa między producentami.

Nowy duży samochód dostawczy będzie produkowany w zakładach Stellantis w Gliwicach w Polsce i w miejscowości Atessa we Włoszech. Auto trafi do sprzedaży w połowie 2024 roku.

„Objęcie umową z Toyotą trzeciego modelu potwierdza ogromne doświadczenie firmy Stellantis w produkcji pojazdów użytkowych oraz bateryjnych napędów elektrycznych do wszelkich typów pojazdów. Współpraca z Toyotą wzmacnia naszą pozycję lidera w Europie w zakresie lekkich aut użytkowych i bezemisyjnych samochodów oraz przybliża nas do realizacji naszego celu Dare Forward 2030, który zakłada, że staniemy się niekwestionowanym światowym liderem lekkich samochodów dostawczych pod względem technologii, produkcji, udziału w rynku i rentowności” – podkreślił Carlos Tavares, dyrektor generalny Stellantis.

Stellantis i Toyota poszerzają współpracę

Współpraca dwóch firm – Stellantis i TME – rozpoczęła się w 2012 roku. Wtedy to w fabryce Stellantis Hordain we Francji rozpoczęła się produkcja średniej wielkości użytkowego vana Toyota PROACE. W 2019 roku dołączył do niego kompaktowy model PROACE CITY produkowany w fabryce Stellantis w Vigo w Hiszpanii. Nowy projekt pogłębi współpracę między TME i Stellantis, umożliwiając Toyocie skompletowanie pełnej gamy lekkich samochodów dostawczych w Europie, a jednocześnie pozwalając obu firmom czerpać korzyści z optymalizacji kosztów rozwoju i produkcji.

„Cieszymy się, że możemy rozszerzyć to udane partnerstwo poprzez wprowadzenie do naszej gamy dużego samochodu dostawczego, który odegra ważną rolę jako uzupełnienie naszej oferty samochodów użytkowych dla europejskich klientów Toyoty. Wraz z pick-upem Hilux, średniej wielkości vanem PROACE i kompaktowym vanem PROACE CITY, nowy samochód dostawczy wpisuje się w cele Toyoty w zakresie rozwoju gamy lekkich pojazdów użytkowych” – zaznaczył Matt Harrison, prezydent i CEO Toyota Motor Europe.

„To dla nas wspaniała wiadomość i tak naprawdę naturalny, kolejny krok w rozwoju biznesu LCV. Przez ostatnie lata sukcesywnie budowaliśmy swoją pozycję na rynku samochodów użytkowych, teraz przyszedł czas na segment największy, czyli HDV. Od dłuższego czasu przygotowywaliśmy się do wprowadzenia największego vana, zatem będzie to dla TCE i naszych dealerów doskonała możliwość dalszego rozwoju biznesu” – dodał Tomasz Suliga, Regional LCV Manager Toyota Central Europe.

Dowiedz się więcej

10 lat obecności na rynku Yarisa Hybrid 10 lat obecności na rynku Yarisa Hybrid 17,5-krotny wzrost sprzedaży Wymienny kartridż wodorowy Wymienny kartridż wodorowy Zobacz nowe rozwiązanie Toyoty i Woven Planet GR Corolla Morizo Edition GR Corolla Morizo Edition Poznaj nową wersję limitowaną Toyota RAV4 najpopularniejszym SUV-em Toyota RAV4 najpopularniejszym SUV-em Dane portalu focus2move.com Toyota na czele rynku Toyota na czele rynku Wyniki rejestracji w maju 2022 Zarezerwuj nową Corollę Cross Zarezerwuj nową Corollę Cross Wybierz wersję specjalną Premiere Edition GR SPORT GR SPORT Najpopularniejsza wersja Toyoty C-HR Toyota Corolla Hybrid Toyota Corolla Hybrid Oficjalny samochód Hiszpańskiej Federacji Kolarskiej W Polsce sprzedano ponad 2 000 Highlanderów W Polsce sprzedano ponad 2 000 Highlanderów SUV z napędem AWD-i 10 sedanów Mirai dla Maximator Hydrogen 10 sedanów Mirai dla Maximator Hydrogen Dowiedz się więcej 5 modeli Toyoty w top 10 polskiego rynku 5 modeli Toyoty w top 10 polskiego rynku Dane z kwietnia 2022 roku Toyota umacnia się w Europie Toyota umacnia się w Europie Rośnie sprzedaż zelektryfikowanych aut