1. Świat Toyoty
 2. Toyota w Europie
 3. Toyota Europe Design Development (ED²)

Toyota Europe Design Development (ED²)

Nasze inspirujące studio projektowe na Lazurowym Wybrzeżu we Francji 
Toyota Europe Design Development ED2 mieści się na Lazurowym Wybrzeżu we Francji. To właśnie tu powstają zaawansowane propozycje koncepcyjne i przełomowe projekty.
 • Ewoluujący świat projektowania samochodów

  Design samochodu to pierwsze, na co ludzie zwracają uwagę. Auta muszą trafiać w gusta naszych klientów. Mają wyglądać atrakcyjnie i mieć wygodne, wysokiej jakości wnętrza. To jednak nie wszystko. Oprócz stylistyki pojazdów, projektanci muszą uwzględniać również ekosystemy, w których używane są pojazdy. Toyota w Europie nie tylko buduje samochody, ale również je tu projektuje. Nowe modele powstają w europejskim studiu Toyota Europe Design Development (ED²).

 • Europejskie projekty z południowej Francji

  Toyota ED² to zaawansowane europejskie centrum projektowe Toyoty i Lexusa. Jego siedziba mieści się w pobliżu Nicei na Riwierze Francuskiej i jest jednym z ośmiu ośrodków projektowych na całym świecie. ED² nosiło wcześniej nazwę EPOC i miało siedzibę w Brukseli. W 2000 roku przeniesiono go do Francji. Ośrodek ten ma na celu przedstawianie zaawansowanych propozycji koncepcyjnych dotyczących mobilności i przełomowych projektów z perspektywy europejskiej. Tworzy on projekty zewnętrzne, projekty wewnętrzne i projekty w zakresie CMF (ang. Colour, Material and Finishing; kolory, materiały i wykończenia). Wykonuje również badania w zakresie tworzenia prototypów i projektowania.

 • Imponujące osiągnięcia ED2

  Wśród ostatnich projektów, które powstały w ED², uwagę zwracają takie modele, jak Lexus LF-30 Electrified i e-Palette, który został zaprezentowany podczas Tokyo Motor Show w 2019 roku. Studio ED² było również odpowiedzialne za CMF (kolor, materiał, wykończenie) Yarisa 4. generacji – to tu narodził się słynny kolor Coral Red. W ośrodku na Riwierze Francuskiej zaprojektowano również wygląd zewnętrzny i CMF SUV-a Yaris Cross. W ED² opracowywano też innowacyjne pojazdy elektryczne, w tym przedstawioną w kwietniu 2021 roku Toyotę bZ4X. Jedną prac zespołu ED² jest też Toyota Aygo X Prologue z marca 2021 roku.

 • Wyróżnienie Yarisa

  Studio ED2 odegrało wiodącą rolę w zdefiniowaniu CMF (kolor, materiał i wykończenie) unowocześnionego Yarisa, który został wprowadzony na rynek w 2020 roku.

 • Yaris Cross

  Zaprojektowany w ED2 na południu Francji i wyprodukowany na północy Francji Yaris Cross to europejski projekt – od stylizacji zewnętrznej po stylistykę CMF.

 • Złoty medal dla e-Palette

  Jeśli chodzi o e-Mobilność, ED2 z pewnością jest medalistą! e-Palette zademonstrował autonomiczną jazdę, gdy kilkanaście pojazdów elektrycznych zasilanych akumulatorami poruszało się w ciągłej pętli po wiosce olimpijskiej i paraolimpijskiej w Tokio w 2020 roku.

 • Przyszłość mobilności

  Podczas pokazu Tokyo Motor Show 2019 tematem naszego stoiska była przyszłość mobilności. Skupiliśmy się na ludziach. Samochody muszą dawać przyjemność z jazdy, a rozwiązania w zakresie mobilności mają być dostępne i zaspokajać potrzeby każdego klienta.

 • Urozmaicenie segmentu A

  Toyota Aygo to model, który stał się rozpoznawalny dzięki odważnemu designowi. ED² miał za zadanie dodać jeszcze więcej śmiałości i pikanterii temu reprezentantowi segmentu A, aby oczarować nabywców małych samochodów. W wyniku tych działań powstała Toyota Aygo X Prologue.