1. Świat Toyoty
  2. Nowości
  3. Taiichi Ohno, twórca Toyota Production System
22 sierpnia 2022

Taiichi Ohno doceniony za zrewolucjonizowanie globalnej motoryzacji

Twórca Toyota Production System został uhonorowany podczas gali w Detroit

Twórca Toyota Production System – Taiichi Ohno – podczas uroczystej gali w Detroit został włączony do prestiżowej Automotive Hall of Fame. Jego rewolucyjne innowacje wykraczają daleko poza sektor motoryzacji.

Włącznie do Automotive Hall of Fame to jedno z najbardziej prestiżowych wyróżnień. W ten sposób honorowani są najważniejsi i najwybitniejsi przedstawiciele branży motoryzacyjnej, ci, których dokonania zmieniały bieg historii, wpływały na kształtowanie się sektora motoryzacji czy usług związanych z mobilnością. W 2022 roku zaszczytu tego dostąpił Taiichi Ohno, japoński inżynier i wieloletni menedżer Toyoty.

Taiichi Ohno jest twórcą Toyota Production System (TPS), czyli zbioru technik i narzędzi do zarządzania procesami, które przyczyniają się do zwiększenia efektywności produkcji. Zrewolucjonizowało nie tylko japońską motoryzację, ale też cały sektor globalnie.

Zmarły w 1990 roku Ohno swoje rewolucyjne pomysły opisał w trzech książkach: wydanej w 1978 roku „Toyota Productiojn System”, „Workplace Management” z 1984 roku oraz „Just-in-time for Today and Tomorrow” z 1988 roku.

„To dla mnie wielki zaszczyt, że Taiichi Ohno został doceniony i wyróżniony. Był pionierem w sektorze motoryzacji i jedną z najważniejszych postaci w historii Toyoty. Proponowane przez niego rozwiązania z dziedziny zarządzania produkcją nie tylko były innowacyjne, ale też skuteczne. Produktywność naszej firmy wzrosła o 400% w ciągu 10 lat. Do dziś z jego rozwiązań korzystają firmy z wielu gałęzi biznesu” – podkreślił Akio Toyoda, prezydent Toyota Motor Corporation.

Z Toyotą Ohno związany był od 1932 roku. Karierę zaczynał jeszcze w przedsiębiorstwie produkującym maszyny włókiennicze. W 1943 roku przeszedł do firmy zajmującej się produkcją samochodów. Przez lata współpracował z Kiichiro Toyodą, dziadkiem Akio.

„Stworzony przez Ohno TPS zmienił nie tylko podejście do procesów produkcyjnych w motoryzacji, ale wpłynął na cały otaczający nas świat. Z jego zasad korzystają m.in. banki żywności, szpitale, fundacje” – dodał Chris Nielsen, wiceprezes Toyota Motor North America.

W 2022 roku do Automotive Hall of Fame włączeni zostali także Alma i Victor Green, Lu Guanqiu, Ferrucio Lamborghini oraz Lyn St. James.